Nieprzetarty Szlak » Teatr Azumi

Teatr Azumi

Pochodzenie: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dorohusku
Rok założenia:
2007, Dorohusk

Krótka Historia:

Teatr powstał w 2007 roku i już rok później debiutował na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku “Wodny Świat” – było to przedstawienie “Pani Morza”.

Ze względu na rodzaj niepełnosprawności grupa opiera się na muzyce i naturalnym ruchu bez przekazu werbalnego – środki przekazu zrozumiałe dla wszystkich. Scenariusze, na podstawie których powstają spektakle tworzone są na bazie autorskich opowiadań, napisanych przez Annę Dobras. Autorskie są również kostiumy, dekoracje i scenografie.

Debiut: VIII Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku (SANS) „Wodny Świat” w Lublinie – przedstawienie „Pani Morza”

Przedstawienie „Pani Morza” zostało nagrodzone pierwszymi miejscami w Lublinie i Szczecinie. W 2011 roku Krakowie i odebrali z rąk Anny Dymnej nagrodę za “Krótka historię” wystawioną na deskach Teatru J. Słowackiego.


Zrealizowane spektakle:
 • „Kot w butach”
  Spektakl w trzech aktach. Stroje wykonane zostały własnoręcznie i według autorskich pomysłów, a inspiracją była baśń ludowa. Pierwszy raz zastosowano w nim technikę żywego słowa połączoną z techniką żywego planu. W spektaklu wykorzystano muzykę i teksty piosenek napisanych przez Bartka Kazimierczaka.
 • Toyatamabime
  “Toyatamabime” znaczy “dziewczyna przynosząca perły”. Jest to historia narodzin i ciężkiej drogi, jaką musiała pokonać najlepsza z Władczyń Krainy Pereł zanim objęła tron. Dziewczyna z perłami to opowieść o walce o władzę, o miłości, o świecie, gdzie dobro przeplata się ze złem. Spektakl Toyatamabime jest inspirowany techniką japońskiego teatru NO. Przedstawienie realizowane jest w oparciu o opowiadanie własne. Stroje malowane są własnoręcznie według techniki wzorów japońskich. Muzyka to oryginalne utwory japońskie.
  W spektaklu wystąpili: Piotr Łazarz, Ewelina Szczygieł, Justyna Szczygieł, Kamila Szokaluk, Damian Adamkiewicz, Daniel Adamkiewicz
 • „Pani Morza”
  Opowieść o walce dobra ze złem w scenerii podwodnego świata, w którego obronie jednoczą się jego mieszkańcy do walki z Darkmonem – władcą ciemności. Oczywiście zwycięża dobro i pokój.
 • „Cztery pory roku”
  Barwna opowieść o cyklach przyrodniczych, pełna muzyki, ruchu i światła. Jednocześnie są to żywioły, które nieodłącznie towarzyszą człowiekowi od początków istnienia świata.
 • „Słowik”
  Oparta na motywach J. Ch. Andersena opowieść muzyczno-ruchowa o wzajemnym szacunku, zrozumieniu i miłości do przyrody we wszelkich jej przejawach. Akcja rozgrywa się w pięknej scenerii orientalnego świata.
 • „Krótka historia”
  Krótka Historia jest barwną opowieścią o natchnieniu, poszukiwaniu i przyjaźni. W spektaklu występuje para młodych, utalentowanych aktorów, którzy za pomocą budowania nastroju pełnego emocji, przenoszą nas do świata uczuć bliskiego wszystkim ludziom.
 • „Dąb i Dziewczyna”
  Dąb i Dziewczyna to epicka opowieść o walce dobra ze złem pokazana w konwencji muzyczno-ruchowej. Opowiada o tym, że nie zawsze dążenie do doskonałości kosztem innych opłaca się i przynosi radość. W tej walce Dąb zostaje sam, opuszczony i niechciany. Ktoś, kto przyniósł dobro (Dziewczyna) i poświęcił się w imię miłości do innych, zwyciężył. Spektakl został zrealizowany techniką żywego planu, pantomimy i teatru cienia.

Więcej o Teatrze Azumi: http://soswdorohusk.powiatchelmski.pl/teatr.html

Dodaj komentarz

Skip to content