Pochodzenie: Świdnik – WTZ Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdniku
Rok założenia: 2001, Świdnik
Krótka historia:
Teatr powstał w 2001 roku przy WTZ PSOUU Koło w Świdniku z inicjatywy uczestników i pierwszej reżyserki spektakli, pani Beaty Kubiak. Obecnie aktorzy pracują pod opieką pani Katarzyny Szajewskiej.
Zespół eksperymentuje z różnymi formami wyrazu – ich poprzednie przestawienia realizowane były w technice pantomimy, teatru kukiełkowego, teatru tańca. “Motyle”, mimo, że są stosunkowo nowym zespołem, mają już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, m. in.: I miejsce na I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Nieprzetartego Szlaku w Brześciu (nagroda za propagowanie aktywnego trybu życia w dziedzinie teatru), nagrody aktorskie na SANS we Lwowie czy statuetkę “Pierrota” na Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Poniatowej. Miały również okazję wystąpić na Festiwalu “Biennale” w Łodzi oraz Międzynarodowym Integracyjnym Festiwalu Teatralnym “Parostatki” w Kijowie. Grupa współpracuje z Nieprzetartym Szlakiem od samego powstania.
Zespół zadebiutował na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku w kwietniu 2001 roku „Opowieścią o dwóch rzeźbiarzach”, za którą otrzymał nominację do udziału w I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Słoneczna Chwila” w Kijowie. W następnym spektaklu „Anioły i My” reżyser – pani Beata Kubiak próbowała połączyć żywy plan z kukiełkami. W roku 2002/2003 teatr zmienił formę pracy, reżysera i nazwę. Z grupą zaczął pracować pan Grzegorz Danielewicz idąc w kierunku etiud taneczno-ruchowych (teatru tańca). W tej formie w 2002 roku zrealizował spektakl „Chwile”, a w 2004 „Przebudzenie”, za który teatr został nominowany do udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Neprotoptana Steżyna” we Lwowie, w Międzynarodowym Festiwalu „Słoneczna Chwila” w Kijowie oraz w I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Neprotoptany Szlach” w Brześciu. Podczas wyprawy na Białoruś zespołowi towarzyszył filmowcy z programu 1 TVP nagrywając materiał ukazujący sylwetki uczestników „Motyli” i ich zaangażowanie w Nieprzetarty Szlak. Warto dodać, że za to widowisko Motyle uzyskały III miejsce w regionalnych eliminacjach do Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Umysłowo “ALBERTIANA” w Lublinie. Po kolejnym spektaklu „Zakochani” (2005) Teatr ponownie zmienił osoby prowadzące. Najpierw w prowadzili go pani Dorota Porowska-Podleśna i pan Janusz Biedrzycki realizując spektakl Maska, następnie pani Dorota Kasprzak wyreżyserowała dwa widowiska „Królowie drzew” i „Za szybą”. Od 2011 roku do dnia dzisiejszego zespołem zajmuje się pani Katarzyna Szajewska. Pod jej kierunkiem powstały spektakle „Duszki leśne” (2011), „Maszynka” (2012), „Damsko – męskie” (2013) i „Relacje” (2013) spektakl zrealizowany wspólnie z młodzieżą pełnosprawną. Motyle próbują swoich sił na różnych festiwalach i przeglądach w Świdniku, Kodniu, Poniatowej, Opolu Lubelskim, Biłgoraju…
Uczestnicy WTZ ze Świdnika biorą również udział w innych formach Nieprzetartego Szlaku. Podczas SANS prowadzą przerwy, systematycznie uczestniczą w konkursach plastycznych NS odnosząc na tym polu duże sukcesy. Wielokrotnie (pod nazwą „Ach to My”) brali udział w Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku.
Jak się okazało wśród uczestników warsztatów są również poeci. Zainspirowani przez panią Beatę Kubiak jako prekursorzy z Polski w roku 2003 wzięli udział w Lwowskich Spotkaniach Poetyckich prezentując swoje własne wiersze.
Aktorzy:
Agnieszka Zając, Aneta Mazurek, Renata Łopucka, Anna Binkiewicz, Justyna Chudek, Tomasz Kruk, Mariusz Jaworski, Sebastian Golik, Hubert Samonek, Seweryn Cioczek, Marcin Dyński, Mariusz Tyliński, Piotr Hać.