Nieprzetarty Szlak » Teatr Motyle

Teatr Motyle

Pochodzenie: Świdnik – WTZ Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdniku

Rok założenia: 2001, Świdnik


Krótka historia:

Teatr powstał w 2001 roku przy WTZ PSOUU Koło w Świdniku z inicjatywy uczestników i pierwszej reżyserki spektakli, pani Beaty Kubiak. Obecnie aktorzy pracują pod opieką pani Katarzyny Szajewskiej.

Zespół eksperymentuje z różnymi formami wyrazu – ich poprzednie przestawienia realizowane były w technice pantomimy, teatru kukiełkowego, teatru tańca. “Motyle”, mimo, że są stosunkowo nowym zespołem, mają już na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, m. in.: I miejsce na I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Nieprzetartego Szlaku w Brześciu (nagroda za propagowanie aktywnego trybu życia w dziedzinie teatru), nagrody aktorskie na SANS we Lwowie czy statuetkę “Pierrota” na Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Poniatowej. Miały również okazję wystąpić na Festiwalu “Biennale” w Łodzi oraz Międzynarodowym Integracyjnym Festiwalu Teatralnym “Parostatki” w Kijowie. Grupa współpracuje z Nieprzetartym Szlakiem od samego powstania.

Zespół zadebiutował na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku w kwietniu 2001 roku „Opowieścią o dwóch rzeźbiarzach”, za którą otrzymał nominację do udziału w I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Słoneczna Chwila” w Kijowie. W następnym spektaklu „Anioły i My” reżyser – pani Beata Kubiak próbowała połączyć żywy plan z kukiełkami. W roku 2002/2003  teatr zmienił formę pracy, reżysera i nazwę. Z grupą zaczął pracować pan Grzegorz Danielewicz  idąc w kierunku etiud taneczno-ruchowych (teatru tańca). W tej formie w 2002 roku zrealizował spektakl „Chwile”, a w 2004 „Przebudzenie”, za który teatr został nominowany do udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Neprotoptana Steżyna” we Lwowie, w Międzynarodowym Festiwalu „Słoneczna Chwila” w  Kijowie oraz w I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Neprotoptany Szlach” w Brześciu. Podczas wyprawy na Białoruś zespołowi towarzyszył filmowcy z programu 1 TVP nagrywając materiał ukazujący sylwetki uczestników „Motyli” i ich zaangażowanie w Nieprzetarty Szlak.  Warto dodać, że za to widowisko Motyle uzyskały III miejsce w regionalnych eliminacjach do Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Umysłowo “ALBERTIANA” w Lublinie. Po kolejnym spektaklu „Zakochani” (2005) Teatr ponownie zmienił osoby prowadzące. Najpierw w prowadzili go pani Dorota Porowska-Podleśna i pan Janusz Biedrzycki realizując spektakl Maska, następnie pani Dorota Kasprzak wyreżyserowała dwa widowiska „Królowie drzew” i „Za szybą”. Od 2011 roku do dnia dzisiejszego zespołem zajmuje się pani Katarzyna Szajewska. Pod jej kierunkiem powstały spektakle „Duszki leśne” (2011), „Maszynka” (2012), „Damsko – męskie” (2013) i „Relacje” (2013) spektakl zrealizowany wspólnie z młodzieżą pełnosprawną. Motyle próbują swoich sił na różnych festiwalach i przeglądach w Świdniku, Kodniu, Poniatowej, Opolu Lubelskim, Biłgoraju…

Uczestnicy WTZ ze Świdnika biorą również udział w innych formach Nieprzetartego Szlaku. Podczas SANS prowadzą przerwy, systematycznie uczestniczą w konkursach plastycznych NS odnosząc na tym polu duże sukcesy. Wielokrotnie (pod nazwą „Ach to My”) brali udział w Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku.

Jak się okazało wśród uczestników warsztatów są również poeci. Zainspirowani przez panią Beatę Kubiak jako prekursorzy z Polski w roku 2003 wzięli udział w Lwowskich Spotkaniach Poetyckich prezentując swoje własne wiersze.

Aktorzy:

Agnieszka Zając, Aneta Mazurek, Renata Łopucka, Anna Binkiewicz, Justyna Chudek, Tomasz Kruk, Mariusz Jaworski, Sebastian Golik, Hubert Samonek, Seweryn Cioczek, Marcin Dyński, Mariusz Tyliński, Piotr Hać.

Dodaj komentarz

Skip to content