Nieprzetarty Szlak » Teatr Nasza Lepsza

Teatr Nasza Lepsza

Pochodzenie: Środowiskowy Dom Samopomocy „Roztocze” w Lublinie

Rok założenia: 1995, Lublin


Historia:

Zespół funkcjonuje w obrębie ŚDS Roztocze w Lublinie od 1995 roku – otrzymali wtedy podczas SANS I nagrodę za najciekawsze stroje związane z konwencją “Świata Bajek”. Na pewien czas zawiesili działalność, by powrócić w 1999 roku ze spektaklem “Dobry Dzień”

Przedstawienia powstają pod opieką pani Joanny Marczewskiej oraz pana Krzysztofa Witaszka.

Grupa była wielokrotnie nagradzana na “Albertianie” – I miejsce w latach 2006, 2010, 2012. Spektakl “Nowe szaty cesarza” był wystawiany we Lwowie, w Kijowie i w Norwegii. “Naszą Lepszą” można było również zobaczyć na Przeglądach Twórczości Środowiskowych Domów Samopomocy i na Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Poniatowej.

Aktorzy:

Dorota Mojek, Joanna Witkowska, Dominik Geneja, Krzysztof Zięba, Justyna Doktór, Karolina Oster, Magdalena Chodasewicz, Ewelina Garbacz, Paweł Wawszczuk, Mateusz Mintusiewicz, Bożena Wiertel, Bartosz Badowski, Damian Piątek.


 

Teatrowi Nasza Lepsza i instruktorom: Joannie Marczewskiej i Krzysztofowi Witaszkowi (1995-2015):

Grupa teatralna „ Nasza Lepsza” działająca w Środowiskowym Domu Samopomocy „ Roztocze” w Lublinie, przy ul. Wallenroda 2a powstała w 1995 roku. Od tego roku uczestniczyli w Nieprzetartym Szlaku. Tak więc w 2015 roku teatr obchodzi swoje dwudziestolecie. Jej aktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Reżyserami Teatru są pani Joanna Marczewska i pan Krzysztof Witaszek, który dołączył w 2003 roku. Pani Joanna i pan Krzysztof przez wiele lat uczestniczyli w warsztatach teatralnych Nieprzetartego Szlaku.

Co rok – dwa grupa stara się przygotować nową premierę. Systematycznie raz w tygodniu odbywają się próby teatralne. Zajęcia są nie tylko próbą do przestawienia, ale także ćwiczeniem poruszania się na scenie, improwizacji, pamięci, wymowy. Rozwijają sprawność fizyczną, wyobraźnię, orientację przestrzenną, świadomość własnego ciała, umiejętność samodyscypliny, współpracy między uczestnikami zespołu, rozwiązywania konfliktów, odnalezienia się w nowych sytuacjach, dążenia do wyznaczonego celu.

Grupa prezentowała swoje spektakle na festiwalach teatralnych a także poza nimi. Gdziekolwiek jest tam pokazuje swoje spektakle od wielkich scen Norwegii do podwórek małych siół województwa lubelskiego; w szkołach, domach kultury, kościołach, Domach Pomocy Społecznej, ośrodkach wsparcia, występowali też w areszcie śledczym – wszędzie grupa spotykała się z życzliwym przyjęciem. „Cieszymy się, że możemy dawać ludziom  radość i chwile zadumy”. Ambicją reżyserów jest aby niepełnosprawność aktorów nie była na scenie widoczna. Od kilku lat grupa przedstawia baśnie („Nowe szaty cesarza, Królowa śniegu, Kopciuszek) i tematy biblijne („Stworzenie świata”, „Spektakl świąteczny”).

Grupa lubi podróżować: oprócz wyjazdów na festiwale, kilka razy w roku spędza czas na obozach rekreacyjnych blisko przyrody”.

Instruktorzy  aktywizują niepełnosprawnych poprzez angażowanie ich w działania teatru „Nasza Lepsza”,  uczestnictwo w wielu przeglądach, a także organizowaniu własnych. W styczniu 2000 roku w Domu Kultury LSM zespół był organizatorem prezentacji teatralnych ŚDS-ów „Chcemy tworzyć i zostawić coś po sobie”.

Teatr ma za sobą długą i piękną drogę:

„Lokomotywa” (1994/95) reżyseria Aleksandra Stój, Joanna Marczewska

– udział w Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku’95 (SANS’95) w Lublinie

– I nagrodę za najciekawsze stroje pasujące do konwencji „Świata Bajek” podczas SANS’95

– I miejsce na Festiwalu Piosenki, Poezji, Malarstwa i Teatru Łęczna’95.

„Dobry dzień” (1998/1999)  reżyseria Anna Kosobudzka, Joanna Marczewska, Aleksandra Stój 

– udział w SANS’99

– wyróżnienie jako „terapeutyczny: zarówno dla uczestników grupy jak i dla publiczności”.

„Ptak Cis” (1999/2000) reżyseria Anna Kosobudzka, Joanna Marczewska, Aleksandra Stój

– udział w SANS’2000

„Tu teatr” (2000/2001) reżyseria Anna Kosobudzka, Joanna Marczewska, Aleksandra Stój

– udział w SANS’2001

„Bazyliszek” (2001/2002) reżyseria Joanna Marczewska, Anna Kosobucka – udział w SANS’2002

„Opowieść o miłości” (2002/2003) reżyseria Joanna Marczewska, opracowanie muzyczne i układy taneczne Natalia Kotlarenko-Och; – udział w SANS’2003 – nominowani przez Radę Nieprzetartego Szlaku do udziału w przeglądach międzynarodowych

– udział w międzynarodowym przeglądzie Teatralnym w Zamościu,

– udział w Festiwalu Teatralnym „Neprotoptana Steżyna” we Lwowie,

– udział w Międzynarodowym Przeglądzie Teatralnym „Słoneczna Chwila” w Kijowie.

„Połowa serca”(2003/2004) reżyser Joanna Marczewska, współpraca Krzysztof Witaszek

– udział w SANS’2004

„Nowe Szaty Cesarza” (2004/2005) reżyseria Krzysztof Witaszek, współpraca Joanna Marczewska, projekty i wykonanie strojów  Joanna Marczewska.

– udział w SANS’2005.

– Grzegorz Czapla aktor teatru Nasza Lepsza grający rolę  błazna stał się inspiracją do filmu dokumentalnego pana Grzegorza Linkowskiego „Świat według błazna” (premiera TVP 1 2008).

– I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Umysłowo ALBERTIANA 2006.

– Prezentacja spektaklu  w Oslo – Norwegia (czerwiec 2006)

– „Królowa śniegu” (2006/2007) reżyseria Joanna Marczewska i Krzysztof Witaszek

– udział w SANS’2007, nominowanie do udziału w festiwalach międzynarodowych

– udział w Festiwalu Teatralnym „Neprotoptana Steżyna” we Lwowie,

– udział w Międzynarodowym Przeglądzie Teatralnym „Słoneczna Chwila” w Kijowie.

– Udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Poniatowej

– Udział w warsztatach teatralnych Łęczna 2007 – Łęczyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych

„Stworzenie świata” (2008) reżyseria Joanna Marczewska, pomoc techniczna i organizacyjna Anna Gdula

– udział w SANS’2008

– I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Umysłowo ALBERTIANA 2010.

– Udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Poniatowej, nagroda Starosty opolskiego w kategorii taniec.

– Udział w Łęczyńskich Spotkaniach Teatralnych 2009

„Spektakl świąteczny” (2010) reżyseria Joanna Marczewska i Krzysztof Witaszek, pomoc techniczna i organizacyjna Anna Gdula

– udział w  SANS’2010.

– Udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Poniatowej.

– I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Umysłowo ALBERTIANA 2012.

– „Kopciuszek” (2012) reżyseria Joanna Marczewska i Krzysztof Witaszek

– udział w  SANS’2012.

– Udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Poniatowej 2013

– I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno – Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Umysłowo ALBERTIANA 2014.

W roku 2005/2006 uczestnicy teatru „Nasza Lepsza” wraz z uczestnikami teatru Bez Nazwy ze Świdnika i wolontariuszami Nieprzetartego Szlaku wzięli udział w polsko-norweskim projekcie „Smok i Trole”, zakończonym wspólnymi warsztatami i  spektaklem o tej samej nazwie (Sandvica – Norwegia maj-czerwiec 2006). Reżyseria Michał Stanowski.

 

 

Dodaj komentarz

Skip to content