Nieprzetarty Szlak » Teatr Promyk

Teatr Promyk

Pochodzenie: Specjalny Ośrodek Wychowawczy Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Puławach

Rok założenia: 1996, Puławy


Krótka historia:

Promyk powstał w 1996 roku przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Puławach. Jego instruktorkami są panie: Ilona Sołyga – Księżniak, Agnieszka Sporysz oraz Barbara Śmiech (kostiumy i dekoracje). Przez wiele lat uczestniczyły w warsztatach i konsultacjach NS ucząc się teatralnego rzemiosła. Teatr koncentruje się na klasycznych bajkach realizowanych z humorem i energią w „żywym planie” przez czysto męski zespół.

Oprócz uczestnictwa w Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku grupa wielokrotnie brała udział w konkursie o Puchar Prezydenta Miasta Puławy (trzykrotne wyróżnienie i I miejsce).

„Promyk” zadebiutował w 1997 roku spektaklem „Brzydkie Kaczątko”.  Kolejne realizacje to:  „Złota i srebrna siekiera” (1998), „Bajka o rybaku i złotej rybce” (1999), „Jaś i Małgosia” (2000), „Wilk i cztery koźlęta” (2001),  „O Jacku, który szukał szczęścia” (2003), „W śnieżnej krainie” (2004),  „Trzy małe kurczątka”(2005), „Czerwony kapturek” (2008), „Pchła Szachrajka”(2011), „Bajka o Smerfach” (2013), „Koziołek Matołek” (2014).

Teatr ma na swoim koncie kilka znaczących sukcesów.

Teatr wielokrotnie brał udział w imprezach dla wszystkich grup artystycznych konkurując z osobami pełnosprawnymi. Przedstawienia prezentowane były na lokalnej Miejskiej Scenie Amatora „O Puchar Prezydenta Miasta Puławy” otrzymując wyróżnienia i nagrody oraz na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku  Międzynarodowych przeglądach teatrów osób niepełnosprawnych.

Dużym sukcesem zespołu była nominacja i wyjazd na Ogólnopolski Festiwal Teatrów Dziecięcych do Krosna, na którym Teatr „Promyk” za spektakl ”Bajka o rybaku i złotej rybce” otrzymał nagrodę publiczności. Za ten sam spektakl Zespół znalazł się w finale Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych w Lublinie „Scena Młodych’99”

Za przedstawienie „O Jacku, który szukał szczęścia” Teatr otrzymał nominację Rady Nieprzetartego Szlaku i wyjechał do Lwowa na Ukrainę na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Neprotoptana Steżyna”.

Spektakl „Czerwony Kapturek” otrzymał pierwszą nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych w Lublinie.


 

Udział chłopców z Ośrodka w Nieprzetartym Szlaku nie ograniczał się do prezentacji teatralnych. W roku 2003 kilku chłopców z Teatru uczestniczyło także w Skrzynickich Spotkaniach Teatralnych – integracyjnym obozie teatralnym Nieprzetartego Szlaku. W 1998 roku Michał Odzioba (podopieczny pani Barbary Śmiech) wygrał w konkursie na Znak SANS’98 ”Miłość”, a w 2003 roku „wojowie” z Teatru „Promyk” zwyciężyli w wielkim Turnieju Rycerskim odbywającym się na dworze Króla Artura podczas Spotkań Rycerskich Nieprzetartego Szlaku.

W 1999 roku „Bajka o rybaku i złotej rybce” zakwalifikowała się do finału Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych w Lublinie „Scena Młodych’99”, a następnie do ogólnopolskiego „Pucharu Uśmiechu” w Krośnie, gdzie otrzymała nagrodę publiczności.

Udział chłopców z Ośrodka w Nieprzetartym Szlaku nie ograniczał się do prezentacji teatralnych. W 1998 roku Michał Odzioba (podopieczny pani Barbary Śmiech) wygrał w konkursie na Znak SANS’98 ”Miłość”, a w 2003 roku „wojowie” z teatru „Promyk” zwyciężyli w wielkim Turnieju Rycerskim odbywającym się na dworze Króla Artura podczas Spotkań Rycerskich.

Aktorzy:

Piotr Paryska, Dariusz Rozwadowski, Grzegorz Tomasiak, Grzegorz Więsztal, Kamil Więsztal, Sławomir Pętlewski, Mateusz Chmielewski, Mateusz Koza, Michał Kazanowski

 

Dodaj komentarz

Skip to content