Nieprzetarty Szlak » Teatr Tęcza

Teatr Tęcza

Pochodzenie: Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Gliwicach

Rok założenia: 2005, Gliwice


Krótka historia:

Teatr Tęcza działa od 2005 roku w Warsztatach Terapii Zajęciowej TĘCZA (przy SIT Sp. Z o.o.) w Gliwicach. W skład teatru wchodzą osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. W minionym okresie zespół Tęcza wielokrotnie prezentując swoje przedstawienia, oraz obserwując występy innych na przeglądach zdobywał wiele nowych doświadczeń. Członkowie zespołu Tęcza wiele razy prezentowali również piosenki na festiwalach i przeglądach. Od 2006 roku w Gliwicach dzięki inicjatywie opiekuna zespołu Wojciecha Kotylaka organizowane są w Gliwicach Gliwickie Spotkania Tęczowe – przegląd twórczości scenicznej osób niepełnosprawnych woj. śląskiego. Od roku 2007 członkowie zespołu Tęcza bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich wydarzeniach Śląskiego Nieprzetartego Szlaku działającego w ramach Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku (konkursy plastyczne, spotkania teatralne, spotkania z piosenką) niejednokrotnie włączając się również w organizację tych wydarzeń. Rozwój zespołu, jego sukcesy, powstałe mniejsze i większe widowiska w dużej mierze są wynikiem aktywnego uczestnictwa opiekuna w metodycznych warsztatach teatralnych organizowanych w ramach  Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku.

Stroje i rekwizyty przygotowywane są siłami uczestników i kadry warsztatowej. Pomieszczenie, w którym odbywają się próby jest niewielkie, pełni ono na co dzień rolę sali rehabilitacyjnej. Posiadamy własne niewielkie reflektory teatralne. Na roboczych spotkaniach teatru rozwijamy wiele umiejętności poprzez zabawy i ćwiczenia teatralne oraz próby przygotowywanych spektakli. Przeciętnie nasze próby odbywają się raz na dwa tygodnie (w okresie poprzedzającym wyjazd na przegląd minimum raz w tygodniu). Okres tworzenia widowiska to od roku do dwóch lat. W ostatnim czasie zespół zaczął fascynować się Czarnym Teatrem (teatrem luminescencyjnym).

Opiekunem i reżyserem zespołu jest Wojciech Kotylak – instr. WTZ, wspomagany w prowadzeniu teatru przez innych instruktorów Warsztatów panie Jolantę Ziółkowską oraz Joannę Mrozek i pana Tadeusza Cichutę,

W minionym okresie zespół Tęcza prezentował kilka większych widowisk: „Wesele staropolskie”, „Śpiący Ali Baba”, „Morskie impresje”, „Ballada cygańska”, „Świąteczne kolędowanie” oraz „Alibaba”. Za swoją prezentacje (w dziedzinie teatru, tańca oraz piosenki) otrzymał blisko czterdzieści nagród i wyróżnień uczestnicząc w wielu festiwalach i konkursach:

w Ogólnopolskich Festiwalach Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych ALBERTIANA w Krakowie,

w Międzynarodowych Przeglądach Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej PUMA w Dąbrowie Górniczej,

w Integracyjnych Festiwalach Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Kurtyna w górę” w Zabrzu,

w Spotkaniach Teatralnych „Bez maski” w Knurowie,

w festiwalach Twórczości Warsztatowej w  Bielsku Białej,

w Festiwalach Otwartych Serc w  Chorzowie,

w Festiwalach Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Tychach,

w Przeglądach Zespołów Artystycznych Szkół i Placówek Specjalnych w Tychach,

w Międzynarodowych Konkurach Plastycznych Artystów Nieprzetartego Szlaku w Lublinie,

w Przeglądach Widowisk Jasełkowych w ramach „Żywieckich Godów” w  Żywcu,

w Przeglądach Form Teatralno-Muzycznych BEZY TEATRALNE,

w Festiwalach Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz Środowisk Integracyjnych w Chorzowie,

w Festiwalu w Łubiu

 
Aktorzy:

Jerzy Godawski, Maciej Kubas, Marcin Grzegorski, Adam Grudnik, Piotr Warchoł, Jan Trela, Maria Kalisz, Joanna Kozendra, Urszula Jaskółka, Agnieszka Gryz, Magdalena Hebda

Dodaj komentarz

Skip to content