Nieprzetarty Szlak » Teatr Wesołe Skrzaty

Teatr Wesołe Skrzaty

Pochodzenie: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dęblinie

Rok założenia: 1993, Dęblin


Historia:

Teatr powstał w 1993 roku w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dęblinie. Pomysłodawczynią tej formy zagospodarowania czasu wolnego wychowanków internatu była pani Wiesława Małecka, z którą rozpoczęły współpracę panie Jolanta Kutera i Jolanta Tarka. Założeniem instruktorów było zaangażowanie jak największej grupy dzieci mieszkających w internacie do pracy w kółku teatralnym oraz zainteresowanie ich samym teatrem. Scenariusze sztuk układane były przez instruktorów. Uwzględniały one różny stopień niepełnosprawności umysłowej dzieci, ich możliwości oraz różnego rodzaju zaburzenia współwystępujące z niepełnosprawnością intelektualną. W tym okresie zrealizowane zostały spektakle:

„Krasnoludki są na świecie”(1994), „Był sobie król” (1995), „Wielka przygoda” (1996), „Niezwykły rejs”(1997), „Pali się” (1998), „Pewnego razu na dzikim zachodzie” (1999), „Słowik” (2000), „Indianin-dżentelmen” (2001), „Przyjaciele z krainy baśni” (2005), „Zdrowie –ważna rzecz” (2006), „Bajkowy pociąg” (2007).

Mniej więcej od 2006 r. opiekunami Teatru „Wesołe Skrzaty” zostały panie Anna Kożuch, Beata Kwapisz i Ewa Zamojska. To wydarzenie było momentem przełomowym w działalności zespołu. Od tego czasu teatr skupia się na klasycznych baśniach realizowanych bez słów.  „Brzydkie kaczątko” (2008), „Trzy świnki” (2009), „Wiatr i słońce” (2010), „Miłość do róży” (2011), „Przemiana” (2012), „Dziewczynka z zapałkami” (2013), „Królowa śniegu” (2014).

Przedstawienia prezentowane były na Festiwalu Małych Form Teatralnych „Bagatelka” w Krakowie oraz w szkołach i przedszkolach na terenie Dęblina, a także na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku. Tradycją teatru jest wystawianie każdego roku nowego przedstawienia, którego premiera odbywa się na śródsemestralnym spotkaniu z rodzicami.

Widzami sztuk „Wesołych Skrzatów” są nie tylko osoby ze środowiska osób niepełnosprawnych, Teatr często organizuje spektakle dla dzieci przedszkolnych, młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół.

Instruktorzy „Wesołych Skrzatów”:

„Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawę w teatr przynosi wiele korzyści. To właśnie chęć wyjścia na zewnątrz, chęć przełamania swoich słabości i obaw u dzieci jest godna podziwu i zaszczytów bez względu na efekt końcowy ich ciężkiej pracy. To przesłanie jest celem pracy „Wesołych Skrzatów”.

Poprzez teatr staramy się nie tylko bawić, ale także uczyć i wychowywać. Teatr stanowi ważny czynnik kształcenia wrażliwości estetycznej, postaw moralnych i kultury ogólnej. Rozwija wyobraźnię i ekspresje twórczą. Uczestnicy naszych zajęć mają okazję poznawać i rozwijać własne zainteresowania i możliwości. Uczą się współdziałania w grupie, odpowiedzialności, dyscypliny i szacunku dla systematycznej pracy. Doskonaląc własny warsztat, lepiej rozumieją i doceniają pracę aktora. W działalności koła istotny jest także aspekt rewalidacyjny i terapeutyczny.”

Aktorzy:

Jarosław Marcyśka, Adam Filipek, Paweł Gruza, Radosław Sobkiewicz, Dominik Bondel, Andżelika Bondel, Wiktoria Karolak, Wiktoria Grzegorczyk, Roksana Kamińska, Katarzyna Krzemińska, Ewa Krzemińska, Monika Kulik

Instruktorkami grupy są Panie Beata Kwapisz i Ewa Zamojska

Dodaj komentarz

Skip to content