Pochodzenie: Kraśnik
Rok założenia: 1984, Kraśnik
Historia:
Tradycje TEATRU „WOJTUŚ” z Kraśnika sięgają 1984 roku a więc jest to najstarszy teatr osób niepełnosprawnych na terenie województwa lubelskiego. Jego założycielką była Pani Ewa Bil. Przygotowała ona dwa klasyczne przedstawienia zrealizowane w lalkach: „O pięknej królewnie, królu Gwoździku, szewcu Dratewce i straszliwym smoku” oraz „Kota w butach”. Były one prezentowane na przeglądach w Bystrzycy i Puławach. W latach 1988 i 89 teatrem opiekowały się panie Wanda Drumlak i Halina Rzepecka. W tym czasie przygotowano spektakle lalkowe „Pampilio” i „Leśne medale”, które przedstawiono na Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Artystycznych.
W latach 1990 – 1995 roku teatr pracował pod kierunkiem Joanny Wanatowicz, Aldony Rak i Jolanty Ul, które przygotowały następujące spektakle: „O wiewiórce Łupiskórce” (1990), „O Jasiu, o pszczole, o wietrze i dzięciole” (1991), „Czerwony Kapturek” (1992), „Jaś i Małgosia” (1993), „O rybaku i złotej rybce” (1994), „Dziewczynka z zapałkami” (1995). Wszystkie te spektakle były prezentowane na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku w Lublinie.
Od 1996 roku teatrem opiekuje się pani Katarzyna Serwacka. W rozwoju pani Serwackiej i teatru możemy zaobserwować ciągłe poszukiwania. A co za tym idzie etapy pracy teatru.
Po eksperymencie z teatrem cieni, „Robaczek Świętojański” (1996), „Wojtuś” nie rezygnując ze słowa zaczyna realizować spektakle żywoplanowe: „Aniołek w klatce” (1997) – finał Wojewódzkiej Sceny Młodych‘97, „Pani Czarodziejka” (1998) – finał a następnie koncert laureatów i wyróżnienie w Wojewódzkiej Sceny Młodych’98, „Dobry Wilk” (1999) – finał Wojewódzkiej Sceny Młodych’99. „Księżniczka i smok” (2000) – II miejsce w woj. lubelskim w kategorii teatrów dziecięcych na Scenie Młodych, laureat Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Lublinie.
W okolicy 2000 roku pani Katarzyna Serwacka zafascynowana techniką czarnego teatru, z którym spotkała się podczas warsztatów Nieprzetartego Szlaku zaczyna eksperymentować z tą interesującą formą. Na SANS w 2001 roku przygotowała spektakl „Imbryk”. Dzięki bardzo dobremu poziomowi widowisko zostało zaprezentowane w wielu ośrodkach na Ukrainie. Celem było „zarazenie” pedagogów i terapeutów naszą teatralną chorobą. „Imbryk” został również zakwalifikowany do finału Sceny Młodych’2003, (wyróżnienie za plastykę w teatrze) oraz na Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy (2003). Kolejne spektakle to: „Ziarno” (2002) finału Wojewódzkiej Sceny Młodych’2003, „Nasze Betlejem” (2003 żywy plan) i „Uczeń czarnoksiężnika” (2004) dwa ostatnie wyróżnione na Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych.
W 2005 roku „Wojtuś” – wraca do żywego planu rezygnując jednak ze słów. Tak powstaje spektakl „Za szybą” (Nominowany na Międzynarodowy Festiwal „TARAPIA I TEATR” W Łodzi, I nagroda na Wojewódzkiej Scenie Młodych w Lublinie, I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Upośledzonych Umysłowo „ALBERTIANA’2007” w Krakowie), a następnie spektakl „Czas” (2006).
Od 2007 podczas jednych z warsztatów Nieprzetartego Szlaku pani Serwacka i jej teatr Wojtuś rozpoczyna współprace z Natalią Popową i jej autorską metodą ruchu kognitywnego. Od tego momentu wszystkie spektakle Wojtusia opierają się na tej metodzie. W ten sposób powstaje „Sen o trawie” (2007)
I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Upośledzonych Umysłowo ALBERTIANA 2009 w Krakowie i nominacja do uczestnictwa w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Neprotoptana Steżyna” we Lwowie. Kolejne realizacje to „Poszukiwania” (2009), „Nasze odkrycia”, „Żywioły”, „Dziwna historia” (2010), „Na wysokiej górze” (2013). Od 2011 roku w tworzeniu widowisk teatru pomaga Adam Kowal, który zajmuje się opracowaniem lub komponowaniem muzyki do spektakli i przygotowaniem multimedialnym prezentacji.
W 2014 roku teatr zaangażował się w projekt PIORNIKI DLA AFRYKI, którego celem było poznanie warunków życia dzieci z Afryki i zaangażowanie się w przygotowanie przyborów szkolnych. Zwieńczeniem tego projektu jest spektakl „ONI”. Warto dodać, że do tego spektaklu wróciła młodzież niepełnosprawna, która jakiś czas temu opuściła Szkołę Specjalną i żeby móc uczestniczyć w próbach musi pokonywać wiele kilometrów.
Od 1990 roku wszystkie spektakle były prezentowane podczas Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku, z którym Teatr „Wojtuś” jest bardzo związany. Pani Katarzyna Serwacka i jej zespół od lat aktywnie uczestniczy w działaniach Nieprzetartego Szlaku: Spotkaniach teatralnych, prowadzeniu przerw, warsztatach teatralnych, konsultacjach, w Skrzynickich Spotkaniach Teatralnych, konkursach plastycznych itd. Wraz z teatrem Wojtuś pani Katarzyna Serwacka wielokrotnie reprezentowała Polskę na festiwalach teatralnych poza granicami naszego kraju. Jak widać uczestnicy Teatru Wojtuś, osoby z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 7 do 24 lat, z powodzeniem konkurują z teatrami dzieci i młodzieży pełnosprawnej.
Dzięki doświadczeniu i nieustannemu dokształcaniu pani Katarzyna Serwacka – nauczyciel Szkoły Specjalnej, stała się autorytetem i liderem amatorskiej działalności teatralnej w środowisku lokalnym. Zaczęła prowadzić teatry nie tylko z dziećmi niepełnosprawnymi, ale i z dziećmi i młodzieżą pełnosprawną. Środowisko uznając jej wiedzę często zaprasza ją do komisji teatralnych i recytatorskich.
Katarzyna Serwacka:
„Od lat uczestniczę w Spotkaniach Nieprzetartego Szlaku. Jest to dla mnie czas wspaniałej zabawy, czas spotkania z przyjaciółmi. W czasie Spotkań Nieprzetartego Szlaku dzieje się coś niesamowitego wszyscy przepełnieni są dobrocią, miłością i szacunkiem dla drugiego człowieka. Z Nieprzetartego Szlaku czerpię siły do mojej pracy i napełniam się pozytywną energią jako człowiek.”
„Warsztaty teatralne organizowane przez Michała Stanowskiego są wielką wspaniałą przygodą, spotkaniem z bardzo ciekawymi ludźmi. Pozwalają mi doskonalić swój warsztat teatralny, czerpać nowe pomysły do dalszej pracy twórczej i są one moją drogą do samorealizacji. Dzięki tym warsztatom powstało środowisko teatralne instruktorów pracujących w szkołach specjalnych. Nieprzetarty Szlak i warsztaty teatralne to wskazówka i cel dalszej pracy w tym zawodzie”.
Aktorzy:
Weronika Dyguś, Elżbieta Śwircz, Maciek Wroński, Angelika Powęzka, Anna Tuniak, Kinga Wójcik, Dagmara Piekarz, Marta Bielewska
HISTORIA TEATRU WOJTUŚ od 1996:
Każdego roku Teatr uczestniczy w Międzynarodowych Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku (SANS).
„Robaczek Świętojański” (1996 – teatr cieni)
„Aniołek w klatce” (1997 – żywy plan)
– uczestnictwo w SANS’97
– z tym spektaklem grupa została zakwalifikowana do Finału Wojewódzkiej Sceny Młodych‘97,
„Pani Czarodziejka” (1998 – żywy plan)
– Finał, a następnie Koncert Laureatów i wyróżnienie w Wojewódzkiej Sceny Młodych’98.
„Dobry Wilk” (1999 – żywy plan)
– Finał Wojewódzkiej Sceny Młodych’99.
„Księżniczka i smok” (2000 – żywy plan)
– II miejsce w woj. lubelskim w kategorii teatrów dziecięcych na Scenie Młodych’2000.
– prezentowane na Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych.
„Imbryk” (2001 – pierwszy raz Teatr „Wojtuś” sięgnął po technikę czarnego teatru). Oprawa muzyczna Lucyna Wojtaszek
– dzięki bardzo dobremu poziomowi spektakl ten był prezentowany w wielu ośrodkach na Ukrainie, gdzie staraliśmy się „zarazić” pedagogów i terapeutów naszą teatralną „chorobą” Nieprzetartego Szlaku. – zakwalifikowany do Finału Sceny Młodych w 2003 roku gdzie otrzymuje wyróżnienie za plastykę w teatrze.
– laureat Ogólnopolskich Puławskich Spotkań Lalkarzy (2003).
„Ziarno” (2002 czarny teatr)
– nominowany do Finału Wojewódzkiej Sceny Młodych’2003,
„Nasze Betlejem” (2003 żywy plan)
– wyróżniony na Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych.
„Uczeń czarnoksiężnika” (2004 – czarny teatr) Oprawa muzyczna Lucyna Wojtaszek
– wyróżniony na Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych.
„Za szybą” (2005 – Żywy plan)
– nominacje na Międzynarodowy Festiwal TARAPIA I TEATR W Łodzi (2005r).
– I nagrodę na Wojewódzkiej Sceny Młodych w Lublinie.
– I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Upośledzonych Umysłowo ALBERTIANA 2007 w Krakowie
„Czas” (2006- żywy plan) Oprawa plastyczna Jolanta Ostrowska i Halina Rzepecka
„Sen o trawie” (2008- Teatr ruchu)
– I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Upośledzonych Umysłowo ALBERTIANA 2009 w Krakowie
– uczestnictwo w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Neprotoptana Steżyna” we Lwowie.
„Poszukiwania” (2009 – teatr przedmiotu)
„Dziwna historia” (2010 – Teatr ruchu)
– nominacja do Wojewódzkiego Przeglądu Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Lublinie w 2010 r
„Na wysokiej górze” (2013- Teatr ruchu)
– nominowany do Wojewódzkiego Przeglądu Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Lublinie gdzie otrzymuje wyróżnienie za „metafizykę w teatrze”.
„ONI” (2014 – Teatr ruchu)